Wyszukaj alternator wg pojazdu:

TPA Polska – naprawa rozruszników i regeneracja alternatorów

Alternatory samochodowe – wybór idealnego urządzenia do Twojego samochodu Alternator to urządzenie odpowiadające za wytwarzanie energii elektrycznej w pojeździe. Głównym zadaniem tej części jest ładowanie akumulatora oraz zasilanie systemów elektrycznych samochodu podczas pracy silnika. W dużym uproszczeniu alternator samochodowy przekształca energię mechaniczną z ruchu silnika na energię elektryczną, dzięki czemu utrzymuje odpowiedni poziom naładowania akumulatora, a co za tym idzie – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie różnych elementów pojazdu, na przykład reflektorów, klimatyzacji, czujników czy radia. Alternator działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, wykorzystując wirnik i stator, co pozwala na skuteczne dostarczanie prądu do układu elektrycznego samochodu.

Budowa i działanie alternatora samochodowego

Alternator to część samochodowa o stosunkowo prostej konstrukcji. Komponent ten mocuje się do silnika, a za jego działanie odpowiada praca wału korbowego, z którym alternator jest połączony paskiem wielorowkowym. Głównymi elementami alternatora samochodowego są stojan oraz wirnik, który działa jak elektromagnes. To właśnie ta część wytwarza pole magnetyczne, które indukuje prąd w statorze. Warto tutaj dodać, że alternator produkuje prąd zmienny, dlatego wymaga układu prostującego, by przekształcać energię na prąd stały. Tym procesem zarządza regulator napięcia, który pełni funkcję kontrolną w procesie generowania energii elektrycznej.

Alternator – najczęstsze przyczyny usterek

Wytrzymałość alternatora samochodowego zależy w dużej mierze od producenta i zastosowanej technologii. Na awaryjność tego komponentu wpływ ma również miejsce montażu. Jeśli część zostanie zamocowana zbyt nisko, wówczas powstanie ryzyko wnikania brudu i innych zanieczyszczeń. Ten czynnik z pewnością doprowadzi do szybszego zużycia i skrócenia żywotności konkretnego podzespołu. Warto dodać, że w niektórych pojazdach alternator chroniony jest specjalną obudową lub pokrywą z tworzyw sztucznych, lub umieszczany jest tuż pod akumulatorem, który również zabezpiecza się w ten sam sposób.

Awaria alternatora samochodowego może być również wynikiem naturalnego zużycia, na co wpływ ma poziom eksploatacji pojazdu. Z reguły żywotność tej części ocenia się na 150–250 tys. kilometrów, co przekłada się na średni czas użytkowania auta wynoszący od 5 do 10 lat. Po tym czasie poszczególne elementy alternatora takie jak szczotki, łożyska czy regulator napięcia, mogą ulec zużyciu, co prowadzi do spadku wydajności lub całkowitej awarii urządzenia. Wówczas konieczne staje się zakupienie nowego alternatora.

Uszkodzony alternator samochodowy – objawy awarii

Zepsuty bądź wyeksploatowany alternator zazwyczaj szybko daje o sobie znać. W przypadku usterki najczęściej dochodzi do zapalenia się kontrolki akumulatora na desce rozdzielczej. To wskazuje na problemy z napięciem dostarczanym do akumulatora. Objawy awarii mogą pojawić się zarówno podczas jazdy, jak i przy uruchamianiu pojazdu. Typowe sygnałyi to:

  • migająca lub paląca się na czerwono kontrolka ładowania akumulatora;
  • brak zapalenia się kontrolki ładowania podczas uruchamiania silnika;
  • szybkie rozładowanie akumulatora;
  • niskie napięcie ładowania akumulatora;
  • obniżenie jakości działania układu elektrycznego (niedziałające zegary, brak światła w kabinie, wyłączenie się radia);
  • migające lub gasnące reflektory.

W przypadku awarii danego podzespołu najczęściej stawia się na kupno i montaż nowego alternatora. Jeśli uszkodzenia są niewielkie lub doszło jedynie do zabrudzenia części, istnieje możliwość regeneracji starego komponentu.

Nowe alternatory samochodowe w TPA Polska

W TPA Polska oferujemy szeroki wybór nowych alternatorów samochodowych pochodzących od oryginalnych producentów. Nasza oferta obejmuje wiele modeli, dlatego zalecamy skorzystanie z wygodnej wyszukiwarki dostępnej na stronie. Wystarczy wpisać kod części, aby szybko znaleźć dany produkt. Można także skorzystać z filtrów, takich jak marka, model i rocznik pojazdu, aby zawęzić wybór do indywidualnych potrzeb. Co więcej, każdy z naszych alternatorów jest dokładnie opisany – po kliknięciu konkretnego podzespołu wyświetlą się informacje dotyczące rodzajów silników, do których pasuje dany model, natężenia, napięcia czy wagi. Precyzyjne opisanie komponentów ułatwia wybór nowego alternatora.